Letošní klání rockerů začíná. 19. ročník Skutečné Ligy spustí první soutěžní koncert v Roztokách u Prahy. Pro veřejnost je zdarma.

„Máme velké plány a těšíme se. Milujeme hudbu a hudba miluje nás!“ říkají mladí hudebníci z kapely Music Family. Ta je jedním z účastníků letošní Středočeské Skutečné Ligy – největší tuzemské soutěže pro neprofesionální rockové kapely. Klání začne již tuto neděli 2. června prvním základním kolem, které se odehraje v areálu zámku v Roztokách u Prahy. Těšit se můžete na 10 koncertů otevřeným veřejnosti zdarma pod širým nebem. Přijďte fandit začínajícím či dosud neobjeveným rockovým kapelám. Kapacita 30 kapel v soutěži se v letošní registraci rychle zaplnila. Součástí soutěže je i kategorie „Junior“ do 19 let. „Junioři mohou hrát i neautorskou tvorbu, tím chceme přilákat více dětských kapel a mám obrovskou radost, že se to povedlo. Soutěžit budou letos hned 3 juniorská uskupení z různých koutů středních Čech“ uvádí zakladatel a ředitel soutěže Lukáš Fousek, který je hudebním fandou do roztrhání těla i duše.


Na koncertě v Roztokách u Prahy zahrají první dvě juniorské kapely – Music Family a RedWine. „Jsme začínající pražská skupina REDWINE. Kapela vznikla v létě 2023. Hrajeme převážně rock, ale hlavně to, co se nám líbí. Na to že se známe teprve pár měsíců, jsme skvělá parta, která miluje hudbu a chce o ní vědět všechno! “ představují se členové kapely.


Na prvním koncertě vystoupí tuto neděli před porotou a veřejností společně také „dospělácké“ kapely Flickering Sun, Svět a díl, Hihead, CREWPĚJ, Willow, Sunny Eyes, Munzifai a ADOVANY. Jedinými podmínkami účasti v soutěži zůstávají, aby byly kapely ze středních Čech, neměly hudbu jako hlavní zdroj svých finančních příjmů, měly repertoár složený z vlastní autorské tvorby v rockových mantinelech a byly schopny zvládnout živé hraní. Jako jediná soutěž v České republice umožňuje totiž Skutečná liga vzájemné měření sil hudebníků bez nutnosti zasílat demo nahrávku, jejíž pořízení stojí nemálo finančních prostředků a která neumožňuje objektivní a spravedlivé posouzení kvality hudebního uskupení.


Jsme v kapele 3 nevidomí a jedna mladičká, ale zdravá basačka. Moc se těšíme, že porovnáme síly s ostatními kapelami ve Skutečné Lize. Děkujeme, že se jí můžeme zúčastnit.“ říkají o sobě například členové kapely Sunny Eyes.

Soutěž letos poprvé v historii nabídne novou kategorii, ve které své nezastupitelné místo najdou zrakově postižení interpreti a autoři hudby, kteří si v loňském roce dokonce uspořádali vlastní soutěž interpretů a autorů, jejíž vysoká úroveň dolehla až k našim uším. Pro naší soutěž je velkou ctí, že se zrakově postižení muzikanti utkají na jednom pódiu s těmi zdravými a budou moci prokázat, že jejich handicap je, v oblasti interpretace i autorství hudby, nikterak nediskvalifikuje.


Již šestým rokem spolupracuje prestižní klání se Středočeským krajem a záštitu nad Středočeskou Skutečnou ligou 2024 opět převzala jeho hejtmanka Petra Pecková a Asociace krajů ČR.

První soutěžní rockový koncert Středočeské Skutečné ligy začíná v neděli 2. června ve 12:00, přijít fandit však může kdokoliv během celého odpoledne, vystoupení poslední kapely začíná v 18:45. „Vstup je pro všechny zdarma. Pokud vám to nevyjde na první základní kolo Středočeské Skutečné ligy, nevadí, další soutěžní koncerty se budou konat 9. června v Jílovém u Prahy a 16. června v Hořovicích. Na koncertech budou také pořízeny videonahrávky z vystoupení jednotlivých skupin a zveřejněny na webových stránkách projektu i Středočeského kraje, kde se navíc uskuteční online hlasování o nejoblíbenější kapelu veřejnosti,“ podotkl krajský radní pro oblast kultury a památkové péče Václav Švenda s tím, že medailonky všech soutěžních kapel 19. ročníku soutěže najdou zájemci na webu skutecnaliga.cz.


Semifinále se pak odehrají 8. září v Hořovicích a 22. září v Jílovém. Letošní soutěž vyvrcholí finálovým koncertem, opět zdarma otevřeným pro veřejnost, a to 24. listopadu.

Kapely ze Skutečné ligy můžete letos také vidět a slyšet na Slánském Tupláku, písecké RockStage, Mostecké Slavnosti a mnoha dalších akcích. Rovněž se konají po České republice koncerty Best of Skutečná liga. Všechny koncerty kapel Skutečné ligy najdete na webu skutecnaliga.cz/koncerty.

Co získají kapely už samotnou účastí v soutěži?


– příležitost vystoupit naživo před publikem,
– cenné zkušenosti, a především zpětnou vazbu od odborníků v oboru,
– trvalé agenturní zázemí,
– účastníci soutěže se budou objevovat v rámci hudebních programů akcí pořádaných městy ve
Středočeském kraji i krajem samotným,
– každoročně rovněž finalisté vystupují na pódiích po celé České republice a na Slovensku.