Na Cenu hejtmanky za rok 2022 byl nominován zakladatel soutěže, Lukáš Fousek

Na Cenu hejtmanky za rok 2022 byl nominován Lukáš Fousek, zakladatel největší talentové soutěže pro začínající hudebníky – Skutečná liga. Nominaci na osobnost Středočeského kraje získal za signifikantní přínos v oblasti kultury. 

Lukáš Fousek se dlouhá léta věnuje kulturnímu rozvoji dětských, mládežnických i dospělých začínajících hudebníků nejen ve Středočeském kraji, a to prostřednictvím největší soutěže neprofesionálních hudebních kapel v živém hraní Skutečná liga. Za 18 let působení v oblasti kultury se mu podařilo prosadit mnohé amatérské kapely, pomoci jim získat zkušenosti a dostat je do širšího povědomí veřejnosti i hudebního světa v Čechách i zahraničí. 

Jak se uvádí v jeho nominaci: „…jedinečný koncept soutěže svým přesahem do oblasti vzdělávání pozitivně působí na mládež a zapojuje se významně do prevence kriminality dětí a mládeže.“

„Nominace je ujištění, že snad jdete v jakémkoliv úsilí správnou cestou. Já se rozhodl pomáhat začínajícím hudebníkům před léty, když jsem zjistil, že jedna ze společností na limonády pořádá soutěž pro kapely a předem jsou známy výsledky. To mě naštvalo. Chtěl jsem pro hudebníky stejné podmínky, čisté, bez lobbingu, a tak to už 18. rokem dělám,“ říká Lukáš Fousek, který od mládí věděl, že chce „bojovat“ v kulturní branži. 

„Je jasné, že jsme jako mladí také založili kapelu, jmenovala se Hovězí porážka. Záhy jsem však zjistil, že nemám potřebný talent. Jsem ale rockerem tělem i duší, tak to zkrátka je a hudebníkům ze srdce fandím. Nominace na osobnost roku si samozřejmě cením, ale motorem pro mě je, když se mi podaří nějaké dobré začínající kapele pomoci prorazit k divákům,“ podotkl Fousek. Takovou kapelou jsou například pop-punkoví Koblížci ze Šumperka, které Lukáš Fousek ve Skutečné lize objevil, když bylo malým hudebníkům 13 let. Začal s nimi pracovat a v roce 2012 získali prvenství v kategorii Objev roku ankety Český slavík. 

Ceny hejtmanky jsou oceněním pro osobnosti, které jsou spjaté se Středočeským krajem a jejich činnost, čin nebo dílo je něčím mimořádné. Osobnosti nominuje veřejnost, o vítězích v jednotlivých kategoriích s výjimkou Ceny veřejnosti rozhoduje porota složená ze zástupců kraje a odborníků.

Na Cenu hejtmanky Středočeského kraje bylo za rok 2022 nominováno 70 osobností. Jsou mezi nimi podnikatelé, vědci, sportovci, osobnosti spojené s kulturou nebo lidé, kteří pomáhají druhým. „Je opravdu velmi těžké vybírat mezi tolika nominacemi, protože každý příběh je jiný a neměřitelný. I proto jsem, samozřejmě s nadsázkou, navrhovala ocenit všechny. Jsem přesvědčena o tom, že potřebujeme vzory, že potřebujeme inspirativní osobnosti, protože díky nim je společnost silnější. Všem moc děkuji a rovnou vybízím, aby lidé přemýšleli o nominacích do dalšího ročníku,“ uvedla hejtmanka Petra Pecková.

Podívejte se na fotky z vyhlášení Ceny Hejtmanky Středočeského kraje 2022