Tisková zpráva – Mladými rockery roku se stali členové kapely VOSOLIT!

Osobitá kapela Vosolit!, která se podle svých slov nebojí udělat „bordel“ kdekoliv na pódiu, zvítězila v 17. ročníku Středočeské Skutečné ligy. Jde o největší tuzemskou talentovou soutěže v živém hraní pro začínající či zatím neobjevené kapely hrající v rockových mantinelech. Finálový koncert se odehrál uplynulou neděli v kladenském Domě kultury. Ocenění převzali i další hudebníci, včetně Mirky Volfové & Futra, která je vítězem letošního hlasování o nejoblíbenější kapelu veřejnosti. 

Kapelu Vosolit! založili v roce 2014 tři kluci ze základní školy v Telči kytarista, zpěvák, autor písní Jan Zeman, baskytarista a zpěvák Jakub Budek a bubeník Kryštof Hütter. Během doby se měnil její název ze Š.P.U.N.T. přes Atheris až od 2018 zakotvil v dnešní podobě. Členové se dnes považují za středočeskou kapelu, impulsem bylo přestěhování Kryštofa Hüttera do Benešova. První album Vosolit! Vydali v lednu 2021. Za sebou už také mají vítězství ve Strahov OpenAir band Contest 2021. 

„Soutěž jsme si velice užili, byla to výborná zkušenost, za kterou moc děkujeme, a zatím největší úspěch naší tříčlenné skvadry. Bylo a je za tím spousta dřiny, nervů, ježdění, cvičení, odhodláni a patřičné zodpovědnosti, kterou jako frontman a duchovní otec kapely doslova vyžaduji od všech stejným dílem,“ prohlásil za kapelu Vosolit! s úsměvem Jan Zeman a dodal: „Byli jsme skromní a stoprocentně jsme s vítězstvím nepočítali, zvláště pak, když se ve finále sešlo tolik skvělých kapel. Mimo vítězství hlavní ceny se můžeme pyšnit vítězstvím našeho basisty Jakuba Budka v souboji o cenu basáka roku 2022. Šikovnej kluk.“

Se svým vystoupením ve finálovém kole jsou vítězové spokojení. „Jeden z našich nejlepších koncertů. Pár chyb by se našlo, naštěstí o nich víme jenom my,“ směje se Jan Zeman a přidává: „Z cen jsme nadšeni nejvíce, jelikož jako dělnická třída smrdíme do jednoho korunou a peníze se nám dávají dohromady čím dál hůř. Do budoucna tedy plánujeme využít ceny, které jsme vyhráli, tzn. nahrát album a natočit klip. Písniček máme spoustu, nápady na klip jakbysmet.“ 

Ceny v podobě natočení videoklipu v produkci agentury NSEF, nahrávání ve studiu Royal Records, výroby nosičů LP či CD včetně obalu od GZ MEDIA a poukazů na výrobky Balbex a konzumaci v Bechnerově statku v Lánech převzala kapela z rukou hejtmanky Středočeského kraje Petry Peckové, která oblíbené soutěži udělila osobně záštitu. 

„Dát záštitu Středočeské Skutečné lize je opravdu radost. Díky ní se podařilo najít řadu skvělých hudebních skupin, které se prosadily i v profesionálním prostředí. Ale hlavně ukazuje mladým lidem cestu k tvůrčímu a smysluplnému trávení volného času. Proto bude tento jedinečný projekt mít podporu mou a podporu Středočeského kraje i nadále. A finálový program, kterého jsem se mohla zúčastnit, měl neopakovatelnou atmosférou a vysokou úroveň kapel. Klidně bych si na jakoukoliv v nich koupila lístek a šla na koncert,“ uvedla Petra Pecková, hejtmanka Středočeského kraje. 

Sehranost, tajemnost a neotřelý zvuk

Vosolit! získali celkem 98,5 bodu oproti 90 druhé kapely v pořadí pop-rockové Infinity, která vznikla v roce 2016 ve zkušebně v pražských Vršovicích a již tři měsíce nato odehrála první koncert v klubu Mandragora na Vinohradech. Následovaly roky koncertování. „V roce 2021 jsme vydali první dva oficiální singly s videoklipy, písně 3D a Jedinej dárek. Aktuálně připravujeme vydání již čtvrtého singlu s videoklipem,“ prozradil Jan Kundrát, který je autorem většiny písní Infinity. Spolu s ním tvoří kapelu také Tomáš Šulc, Petr Kuděj, Josef Kovařík a Michal Lipert. 

„Kapela Vosolit! předvedla naprosto suverénní výkon. Nejen že byla výborně sehraná, ale měla výstup hodný již profesionální kapely. Jakožto kytarista jsem velmi ocenil neotřelý zvuk kytaristy Jana Zemana,“ konstatoval porotce, člen kapely Hudba Praha Band a kytarista Bohumil Zatloukal. Zakladatel a ředitel soutěže, producent a vyhledávač talentů Lukáš Fousek dodal: „Infinity hrají ve Skutečné Lize opakovaně a mně dělá obrovskou radost, když vidím, jak kapela roste a zlepšuje se. Infinity udělali velký kus práce a druhé místo mají zasloužené.“

V porotě zasedli kromě nich také další člen kapely Hudba Praha Band a kytarista Vladimír Zatloukal, kytarista a zpěvák kapely Folimanka a novinář Ladislav Jakl, zpěvačka Šárka Vaňková, dále muzikant úspěšné skupiny Blitz Union a někdejší účastník Skutečné ligy Jan Šorm, saxofonista Kamil Stehlík, amatérský muzikant a podporovatel hudebního umění Jaroslav Grulich, Ludvík Hušek, zpěvák kapely Wotazník, který zvítězila v loňském ročníku Středočeské Skutečné ligy a vynikající bubenice Jenny Joey.   

Na třetím místě finále skončila s 86,75 bodu alternativně rocková kapela Youlie. „Okouzlila porotu svou tajemnou atmosférou vytvářenou nápaditými kytarovými linkami a originálním zpěvem Adély Kamešové. Svůj velký potenciál kapela předvedla ve skladbě s názvem Rebeka,“ uvedl porotce Jan Šorm. 

Díky lize na velké koncerty a festivaly

Soutěžící kapely mají možnost díky nadaci s názvem Výjimeční, která je partnerem Skutečné ligy, zahrát na několika koncertech po republice, které ponesou název Best of Skutečná liga. „Koncerty se v příštím roce uskuteční například ve městě Slaný nebo v klášteře v Oseku u Mostu. Připravujeme i velké festivaly, které budou překvapením pro kapely, právě se vše dojednává,“ sdělil Lukáš Fousek. 

Junioři, o kterých ještě uslyšíme

O ceny Skutečné ligy bojovaly ve finále spolu s dospěláckými kolegy také juniorské kapely Destroy! a DobiBoyz. Zatímco hudebníci z Destroy! bodovali hlavně v individuálních cenách, druhá jmenovaná DobiBoyz převzala ceny pro vítěze juniorské kategorie. 

„DobiBoyz zaujali na první pohled digitálním dechovým syntezátorem, na který hraje mladičký Martin Kudrna. Chci vyzdvihnout i teprve jedenáctiletého bubeníka Šimona Bělíka, který na svůj věk hraje slušně, jen tak dál. Dělá mi radost vidět, že i mladší generace se věnuje hudbě,“ říká členka poroty a bubenice Jenny Joey a dodává: „I Destroy! ukázali obrovský talent. Zejména čtrnáctiletý bubeník Ondřej Szeliga, který mě okouzlil svou razancí a stylem jeho hry na bicí, který je mi velice blízký. Už při nazvučení bicích jsem si řekla ‚wow, z toho kluka něco bude‘. Kapela na mě zapůsobila velice příjemným dojmem, a pokud kluci budou stále makat, tak si myslím, že o nich ještě uslyšíme.“

DobiBoyz je originální hudební uskupení pěti kluků při ZUŠ Dobřichovice. Tvoří ho zpěvák, klavírista a saxofonista Vít Němeček, jenž pochází z muzikantské rodiny, bubeník Šimon Bělík, který jinak hraje aktivně hokej a v letošním roce byl draftován do týmu HC Plzeň, i kytarista, tenista, cestovatel a biker Fanda Knaibl. Dalšího kytaristu Jáchyma Krále baví kromě muziky videohry a lezení po skalách. Na bicí, flétnu, digitální dechový syntetizátor a saxofon hraje Martin Kudrna, který rovněž pochází z muzikantské rodiny, jeho dědeček je hudebník, rockový houslista Jan Hrubý. 

„Účast v Lize pro nás byla inspirující a celkově po všech stránkách přínosná. Uvědomili jsme si hlavně své nedostatky například v celkovém projevu. Výhra nám pomůže něco nahrát, natočit videoklip, vytvořit si pořádný webovky a jedeme dál… Moc děkujeme za podporu Lukášovi Fouskovi a celému týmu za jejich skvělou práci,“ náčelník kapely a pedagog Jan Peš.

Nej hudebníci 2022 – náctiletí zazářili

Zpěvákem roku 17. ročníku Středočeské Skutečné ligy se stal Jan Kundrát z Infinity, zpěvačkou Martina Hořejšová z Doggybag. Titul kytarista roku si odnesl teprve třináctiletý Šimon Král z berounské studentské metalové skupiny Destroy!. Jeho čtrnáctiletý kolega z kapely Ondřej Szeliga zase mezi všemi hudebníky ročníku vybojoval pozici nejlepšího bubeníka roku. Nejlepším basákem se stal Jakub Budek z vítězné kapely Vosolit! a kapela Na malinách se sice neprobojovala do finále, ale u porotců bodovala v kategorii Image a projev roku. 

„Ocenění mě velmi překvapilo, sám jsem totiž na vlastní oči viděl lepší a vyhranější kytaristy během všech tří soutěžních kol, ale o to více mě to těší. Na kytaru hraju denně, přivedl mě k ní táta, jinak také aktivní metalový muzikant. Nemám žádné jasné vzory, mám rád hodně kytaristů z mých oblíbených metalových kapel. A naše plány do budoucna? S kapelou jsme právě nahráli naší debutovou desku, kterou bychom chtěli podpořit častým koncertováním,“ uvedl kytarista roku Šimon Král. 

„Děkujeme Středočeskému kraji za stabilní spolupráci i dalším partnerům soutěže, kterými jsou nadace Výjimeční, společnosti N.S.E.F., Royal Records, GZ Media, Balbex drumsticks, Pixelfield, ŠIBA s.r.o, Marksound či službě Royal Water CZ. Ceníme si spolupráce s mnoha osobnostmi, za všechny jsmenujme hejtmanku Petru Peckovou a středočeského radního pro kulturu a památkovou péči Václava Švendu, dále Josefa Herverta, Jakuba Joachima nebo Lucii Cirkvu Chocholovou. A samozřejmě obrovský dík patří také všem kapelám,“ vzkázal Lukáš Fousek.  

Nový ročník pro kapely už v zimě

Živá vystoupení mladých hudebníků s autorskou tvorbou před porotou a diváky jsou pilířem talentové soutěže Skutečná liga. Všechna soutěžní kola projektu podporujícího jejich růst a motivaci, se odehrávají jako otevřené koncerty přístupné zdarma široké veřejnosti. Čtvrtým rokem soutěž zaštítil Středočeský kraj, takže se pro tento region soutěž přejmenovala na Středočeskou Skutečnou ligu.

„Středočeská Skutečná liga 2023 bude spuštěna již v únoru. Sledujte web skutecnaliga.cz, prostřednictvím které se pak budou kapely i hlásit. Zúčastnit se může každá kapela, která nemá hudbu jako hlavní zdroj svých finančních příjmů. Podmínkou také je, že kapela musí mít repertoár složený z vlastní autorské tvorby v rockových mantinelech a být schopna zvládnout živé hraní. Tady neplatí rčení o panence v koutě. Jestliže hlasitě neukážete, co ve vás je, diváci vás nenajdou. Neváhejte tedy a do dalšího ročníku se rozhodně přihlaste, nasbíráte tu cenné zkušenosti a kontakty,“ vyzval radní Středočeského kraje pro oblast kultury a památkové péče Václav Švenda. 

Jako jediná soutěž v České republice umožňuje Skutečná liga rozsáhlému počtu kapel vzájemné měření sil bez nutnosti zasílat demo nahrávku, jejíž pořízení stojí nemálo finančních prostředků a která neumožňuje objektivní a spravedlivé posouzení kvality hudebního uskupení.

Kontakt pro média:
Lukáš Fousek
zakladatel a ředitel soutěže Skutečná liga 
T: 734 864 860, E: nsef@nsef.cz

STŘEDOČESKÁ SKUTEČNÁ LIGA  2022 – KOMPLETNÍ VÝSLEDKY

  1. MÍSTO – VOSOLIT! – 98.5 BODU
  2. MÍSTO – INFINITY – 90 BODŮ
  3. MÍSTO – YOULIE – 86,75 BODU
  4. MÍSTO – DESTROY! (JUNIOŘI) – 83,5 BODU
  5. MÍSTO – DOBIBOYZ (JUNIOŘI) – 82 BODŮ
  6. MÍSTO – MIRKA VOLFOVÁ A FUTRO – 77,5 BODU

VÍTĚZ KATEGORIE JUNIOR – KAPELA DOBIBOYZ
CENA DIVÁKŮ STŘEDOČESKÉHO KRAJE – KAPELA MIRKA VOLFOVA A FUTRO
ZPĚVÁK ROKU – JAN KUNDRÁT – KAPELA INFINITY
ZPĚVAČKA ROKU – MARTINA HOŘEJŠOVÁ – KAPELA DOGGYBAG 
IMAGE A PROJEV ROKU – KAPELA JE NA MALINÁCH
KYTARISTA ROKU – ŠIMON KRÁL – KAPELA DESTROY!
BASÁK ROKU – JAKUB BUDEK – KAPELA VOSOLIT!
BUBENÍK ROKU – ONDŘEJ SZELIGA – KAPELA DESTROY!
DLOUHOLETÝ PŘÍNOS HUDBĚ – JAROSLAV GRULICH ST.
VÍTĚZ JUNIORSKÉ KATEGORIE – KAPELA DOBIBOYZ
MUSIC TALENT AWARDS – STŘEDOČESKÁ SKUTEČNÁ LIGA 2022