Tisková zpráva – Postupující do semifinále

Začíná velké hlasování veřejnosti o nej rockery Skutečné ligy. Soutěž zná své semifinalisty 

Celkem 15 kapel se utká v semifinále největší tuzemské soutěže pro neprofesionální rockové kapely – Středočeská Skutečná liga. Mladí rockeři se znovu sejdou za pár dní na soutěžních koncertech pro veřejnost v Hořovicích a Jílovém. Finále pak bude v listopadu hostit Kladno. Středočeský kraj, který unikátní klání mladých rockerů v živém hraní zaštítil, zároveň spouští na svém webu online hlasování o nejlepší kapelu 16. ročníku soutěže.

V letošním ročníku vystoupilo naživo před zraky poroty i diváků ve třech základních kolech ve Vlašimi, Kutné Hoře a Rakovníku celkem 30 kapel, které se do soutěže přihlásily. Porota ve třech základních kolech hodnotila úroveň 

„O postupujících rozhodlo bodování poroty. Bodově nejlépe v základních kolech dopadly kapely The Smallpeople z Rakovníka a středočeské Madam Royal a Stoner Toad. To však neznamená, že v semifinále a finále nemá šanci zazářit dalších dvanáct postupujících kapel,“ podotkl zakladatel a ředitel soutěže Skutečná liga Lukáš Fousek.  

Při hodnocení kapel je pro jednoho z porotců, producenta, skladatele a baskytaristu Jana Šorma nejpodstatnější, jestli má kapela nějaký nápad nebo dokáže zkrátka něčím zaujmout. „To může být třeba zajímavým zvukem, vizáží, chytlavými zapamatovatelnými skladbami nebo to té kapele zkrátka skvěle hraje, šlape jí to. Naopak různé pěvecké a instrumentální chyby při živém vystoupení mají na hodnocení minimální vliv, pokud to tedy celé nezní jako kakofonie,“ prozradil.

Další členka poroty, bubenice a umělecká maskérka Jenny Joey dodala: „Kapely hodnotím podle celkového dojmu, tedy jak na mě působí frontman, zda komunikuje s publikem a jak to kapele dohromady hraje. Také jestli má kapela sladěnou image, klade důraz na vizuální stránku a zda by mohla zaujmout nové nezávislé posluchače, například na hudebním festivalu, nebo jestli je její tvorba pouze záležitostí takzvaně pro pár přátel.“

Úspěšný talentový hudební projekt Skutečná liga pomáhá již 16. rokem amatérským rockerům „rozjet“ kariéru, druhým rokem soutěž zaštítil Středočeský kraj. Zúčastnit se jí může každá kapela, která nemá hudbu jako hlavní zdroj svých finančních příjmů. Podmínkou také je, že kapela musí mít repertoár složený z vlastní autorské tvorby v rockových mantinelech a být schopna zvládnout živé hraní. Jako jediná soutěž v České republice umožňuje totiž Skutečná liga rozsáhlému počtu kapel vzájemné měření sil bez nutnosti zasílat demo nahrávku, jejíž pořízení stojí nemálo finančních prostředků a která neumožňuje objektivní a spravedlivé posouzení kvality hudebního uskupení. 

Velké hlasování veřejnosti o nej rockery 

V základních kolech pořídili organizátoři soutěže videonahrávky z vystoupení jednotlivých skupin. Ty budou od 16. září zveřejněny na webových stránkách Středočeského kraje www.kr-stredocesky.cz, kde se až do 20. listopadu uskuteční online hlasování o nejoblíbenější kapelu veřejnosti. „Nezapomeňte podpořit své favority. Mladé kapely předvedly už v základních kolech neskutečný náboj, hlasujte, ať jim ukážeme, že na tom, co dělají a s jakým nadšením se do autorské muziky pouštějí, rozhodně záleží,“ vybídl k podpoře mladých rockerů hlasovánímkrajský radní pro kulturu Václav Švenda a dodal: „Potěšil nás vzrůstající zájem veřejnosti o soutěž, která se snaží podpořit a propagovat mladé hudebníky. Za prvních 28 dní jejího trvání jsme napočetli 13 800 zhlédnutí videí soutěžních kapel na facebookové stránce Skutečné ligy, které přilákaly přes 47 000 nově oslovených uživatelů sociální sítě. Statistika také ukázala téměř 13 000 zhlédnutí přenosů ze základních kol. Teď máme před sebou semifinále, zůstaňte s námi.“

Junioři rovnou do finále

Součástí soutěže je i kategorie „Junior“ do 19 let. Letos se v ní utkají dvě hudební uskupení –poděbradští Your Ways a rakovničtí The Smallpeople. Děti z kapely při rakovnické ZUŠ dokonce temperamentním výkonem a neotřelým autorským repertoárem porazily svou dospěláckou konkurenci a staly se celkovými vítězi základního kola v Rakovníku. The Smallpeople tak postupují přímo do finále, které se odehraje 27. listopadu v kladenském kulturním domě na náměstí Sítná.

 „Kapela při naší škole funguje již dvanáctým rokem. Za tu dobu jí prošla více než stovka malých hudebníků a zpěváků, kteří u nás zůstávají od zhruba deseti let až do maturity, a v posledním roce jsme hodně omladili. Máme úžasnou podporu v ředitelce naší školy, bez které by to nešlo. Ostatně Rakovník je celkově hudbě nakloněn a je tu řada amatérských kapel. Naše děti pravidelně vystupují na různých akcích, takže se už před diváky nestydí. Myslím, že je to baví, jsou skvělá parta a na repertoáru máme stovku hlavně moderních písní,“ představila letošní juniorské vítěze Martina Polanová, vystudovaná operní pěvkyně, členka několika kapel a učitelka zpěvu při ZUŠ Rakovník, která The Smallpeople vede spolu s kolegou Leošem Janouškem. Ten zase pro děti skládá originální písně či nově a zábavně textuje světové i české melodie. „Účast ve Skutečné lize byla pro děti přesto zvláštní výzvou, ještě jsme se podobné soutěže nezúčastnili. Hrály před cizími lidmi a ještě porotou, kde je přijetí jiné než u vždy nadšených rodičů coby diváků, nikdo se s nimi nemazlil, nebylo to jen o nich. I tak se přirozeně rozjely, dokonce dříve než obyčejně v půlce vystoupení, a dokázaly příchozí diváky svou energií strhnout, takže je to pro ně zajímavá zkušenost pro život s hudbou a publikem,“ podotkla Martina Polanová a dodala: „Pro mladé kapely je taková soutěž užitečná, otrkají se, nejsou v tu chvíli středobodem v bezpečí svého malého regionku, ale mohou si poslechnout ostatní, inspirovat se, motivovat ke zlepšování. Jsem přesvědčena, že když se děti a mladí lidé, ale i dospělí jakýmkoliv způsobem věnují muzice, má rozhodně smysl to podporovat.“ 

Kapela The Smallpeople vnikla díky karnevalu. „Před třinácti lety jsme ve městě chtěli dělat karneval, ale ne tak, že se přitom pustí deska nebo cédéčko, ale aby děti hrály dětem. Takže jsme s Leošem pro karneval daly dohromady pár prvních dětí ze zušky a hrály jsme s nimi na akci písničky pánů Uhlíře a Svěráka a také pohádkové. Zjistili jsme, že se to líbilo jak dětem, tak nám učitelům, a když jsme dostali požehnání od vedení školy, založili jsme naši kapelu. Sházíme se dvě hodiny týdně a také jezdíme na soustředění,“ prozradila Martina Polanová. 

Hrát v kapele může být podle ní pro děti motivací, jak u nástroje dlouhodobě vydržet. „Většina dětí, které k nám chodí u nástroje zůstane. Ty, kteří nás opustili, bychom spočítali na prstech ruky. Často se stává, že děti zůstávají i v Rakovníku na středních školách, aby mohly v kapele pokračovat, nebo si založí už vlastní kapelu a hrají již dál bez naší pomoci. Řada bývalých členů za námi přijíždí na soustředění a zahrají si s námi, přijdou se podívat na své následovníky na koncerty. Snad na období ve The Smallpeople všichni vzpomínají rádi,“ doufá výjimečná pedagožka Martina. Videa kapely si mohou zájemci pustit i na síti YouTube.

Podrobný program jednotlivých koncertů a další informace ke Středočeské Skutečné lize najdou zájemci na webu skutecnaliga.cz. 

Kapely postupující do semifinále

ZÁKLADNÍ KOLO VLAŠIM

Katka Rejmonová & kapela (34,25 b.), Crispy Cheeks (33,25 b.), Wotazník (32,00 b.), Infinity (31,25 b.)

ZÁKLADNÍ KOLO KUTNÁ HORA

H.I.B. (33,75 b.), Špinaví Lůzři (33,5 b.), The Heathrow (31,00 b.), 

ZÁKLADNÍ KOLO RAKOVNÍK

The Smallpeople (36,5 b.), Madam Royal (36,25 b.), Stoner Toad (35,5 b.), D4MN (34,75 b.), Rocksana (34,00 b.), Alocation (33,50 b.), Back To Roots (32,50 b.), The Midnight Thunder (32,25 b.)

Kontakt pro média:

Lukáš Fousek

zakladatel a ředitel soutěže Skutečná liga

T: 734 864 860, E: nsef@nsef.cz

Termíny a místa konání zbývajících open-air koncertů Středočeské Skutečné ligy 2021:

Semifinále

Hořovice

Starý zámek Hořovice– 19. 9. 2021, 12:00

Jílové u Prahy

Areál Regionálního muzea – 26. 9. 2021, 12:00

Finále

Kladno

Kulturní dům Sítná – 27. listopadu 2021, 12:00

O Skutečné lize

Cílem největší tuzemské soutěže pro neprofesionální rockové kapely – Skutečné ligy – je podpořit nejen začínající hudební skupiny, nalézt nové středočeské talenty, získat pro ně zájem široké veřejnosti, producentů a dalších odborníků v oboru, vybudovat publikum a odstartovat hudební kariéru. Za šestnáctileté působení se do úspěšného talentového hudebního projektu přihlásilo přes 6 700 kapel a bylo odehráno více než 4 800 koncertů. Soutěž má mladým lidem ukázat, že má smysl věnovat se něčemu navíc, rozvíjet sám sebe, motivovat je na cestě k tvůrčímu a smysluplnému trávení volného času. Součástí soutěže je tak i kategorie „Junior“ do 19 let. Juniorská kapela, která získá nejvíce bodů v základní kole, postupuje rovnou do finále. 

Finalisté soutěže Středočeská Skutečná liga se budou objevovat v rámci hudebních programů akcí pořádaných městy ve Středočeském kraji i krajem samotným. Každoročně rovněž vystupují nejen na pódiích po celé České republice a na Slovensku, ale třeba i na polském festivalu Woodstock, který se řadí mezi největší hudební akce v Evropě. V loňském roce se absolutním vítězem stala kapela Hrabě Monte Crazy a vítězem kategorie junior se stala kapela Worn Out Jacket. 

Vzhledem k úspěchu projektu ve Středočeském kraji vznikla myšlenka na jeho rozšíření na území celé republiky, kterou podpořila Asociace krajů ČR. Jednání v současné době probíhají.