Tisková zpráva – Rockeři ze Skutečné ligy nadchli Los Angeles

Kapelám ze Skutečné ligy tleskalo americké publikum! Hudebníci ze dvou českých kapel – Blitz Union a Electric Lady – dostali příležitost zahrát v legendárním losangeleském hudebním klubu Whisky A Go Go v Západním Hollywoodu. Členové obou uskupení dříve prošli největší českou talentovou soutěží pro začínající rockové kapely v živém hraní – Skutečná liga. Právě díky zakladateli soutěže Lukášovi Fouskovi a Asociaci podpory rozvoje kulturních aktivit (APRKA), kde také působí, možnost vystoupit v Los Angeles kapely ze Skutečné ligy získaly. 

„Skutečná liga a APRKA společně usiluje o to představit české kapely světu. Podařilo se nám dostat kapely třeba právě do Los Angeles, kde byla Česká noc ve Whisky A Go Go součástí showcasového festivalu MUSEXPO. Následovala vystoupení v Las Vegas a Orange County, a to v rámci festivalu pro rockery Global Rock Summit,“ uvedl Lukáš Fousek a dodal: „Skupiny, které Skutečnou ligou projdou mají také možnost vystupovat v Polsku na festivalu Pol’And’Rock s neuvěřitelnou návštěvností až 750 000 lidí za den. To jsou zážitky, které naši hudebníci nezapomenou, posouvají je dál, motivují, to je nás cíl.“ 

Pozvání na mezinárodní showcasové eventy zaslala Skutečné lize firma světoznámého hudebního producenta Sat Bisla A&R Worldwide, která se zabývá mezinárodním koučinkem talentovaných umělců. Účast českých kapel podpořily také generální konzulát ČR v Los Angeles společně s Československou společností umění a věd v Los Angeles.

V klubu Whisky A Go Go začínala řada dnes světoznámých kapel a hudebníků, například The Doors, System of a Down, Guns N‘ Roses, Linkin Park, Janis Joplin nebo Led Zeppelin. Český večer se v jedné z nejznámějších rokenrolových základen, sídlící na Sunset Boulevardu, uskutečnil 27. března.  

„V mnoha ohledech je to tam jiný. Ne lepší, ne horší, ale fakt jiný. Určitě každá taková možnost zahrát si, dostat zpětnou vazbu, pobavit se s lidmi, kteří se pohybují v tamní hudební sféře, je obohacující. Zas nás to donutilo přemýšlet trochu jinak a dodalo čerstvou energii. Koncerty se každopádně vyvedly a jsem rád, že se celá tahle ‚The U.S. Mission‘, jak jsme výjezd za oceán nazvali, mohla vůbec uskutečnit,” prozradil frontman kapely Blitz Union Mark Blitz.

Finále za rohem a nový ročník pro kapely otevřen

Živá vystoupení mladých hudebníků s autorskou tvorbou před porotou a diváky zároveň jsou pilířem talentové soutěže Skutečná liga. Všechna soutěžní kola projektu podporujícího jejich růst a motivaci, se odehrávají jako otevřené koncerty přístupné zdarma široké veřejnosti. Třetím rokem soutěž zaštítil Středočeský kraj, takže se pro tento region soutěž přejmenovala na Středočeskou Skutečnou ligu.

Finálový koncert 16. ročníku soutěže se odehraje 24. dubna v Domě kultury Kladno. Začíná už ve 12:00, veřejnost ale může přijít kdykoliv během odpoledne a večera. Slavnostní vyhlášení vítězů se pak uskuteční kolem 19. hodiny. Ve finále se utkají vítěz hlasování veřejnosti Madam Royal a dále kapely Katka Rejmonová & kapela, Stoner Toad, Wotazník, Back To Roots či vítěz juniorské kategorie The Smallpeople, originální hudební uskupení při ZUŠ Rakovník. Zároveň byla 1. dubna spuštěna Středočeská Skutečná liga 2022. Začínající kapely se mohou na webu skutecnaliga.cz hlásit až do 28. května. Zúčastnit se může každá kapela, která nemá hudbu jako hlavní zdroj svých finančních příjmů. Podmínkou také je, že kapela musí mít repertoár složený z vlastní autorské tvorby v rockových mantinelech a být schopna zvládnout živé hraní. Jako jediná soutěž v České republice umožňuje totiž Skutečná liga rozsáhlému počtu kapel vzájemné měření sil bez nutnosti zasílat demo nahrávku, jejíž pořízení stojí nemálo finančních prostředků a která neumožňuje objektivní a spravedlivé posouzení kvality hudebního uskupení.